Czy warto inwestować w studia podyplomowe?
Oczywiście, że warto!
Praca magisterska na piątkę to dla wielu perspektywa przepustki do lepszego świata i wyruszenia w dorosłe życie. Niestety nawet terminowa magisterka nie jest w stanie zapewnić nam większych szans na rynku pracy. Dlatego wielu studentów decyduje się na studia podyplomowe.
Często zdarza się także, że studenci starają się łączyć je ze swoją pierwszą pracą, licząc na to, że po zakończeniu podyplomówki ich szanse na karierę zawodową znacznie wzrosną. Jak wykazują badania wcale się nie mylą. Pracodawca chętniej decyduje się zatrudnić absolwenta, który poza jednoetapową edukacją stara się poszerzać swoje zainteresowania. Dobrze jest jeśli idzie to w parze z doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami, które mogą przydać się w późniejszym czasie. Wykwalifikowany pracownik to prawdziwy skarb.
Studia podyplomowe poza ćwiczeniami dają także okazję do odbycia różnego rodzaju praktyk, a czasami nawet dają okazję do tego, by zapisać się na staż. Jednym z pozytywnych czynników, jakie dają studia podyplomowe jest to, że nie zaburzają za bardzo rytmu pracy. Zazwyczaj podyplomówki odbywają się w wybrane weekendy miesiąca i nie zaburzają rytmu tygodnia. W zależności od kierunku mogą trwać od roku do dwóch, oczywiście z możliwością kontynuacji i wzięcia urlopu, tak jak w przypadku studiów stacjonarnych. Jeśli w naszym życiu wydarzy się coś ważnego, co każe nam na chwilę zaprzestać studiowania to bez żadnych konsekwencji możemy zawiesić studia i podjąć je później. Ceny jakie proponują uczelnie na studiach podyplomowych często nie są zbyt wysokie, a jest możliwość rozłożenia kwot na raty. Możliwość opłacania edukacji w ratach to rozwiązanie, na które decyduje się zwykle większość studentów. Co jeszcze dają studia podyplomowe?
Przede wszystkim skumulowaną wiedzę. Kadra prowadząca ocenia studentów podyplomowych na takich samych zasadach jak studentów dziennych, co oznacza, że wszystkie zaliczenia i wpisy mają taki sam charakter jak na studiach dziennych. Dyplom ukończenia studiów podyplomowych daje takie same uprawnienia jak dyplom studiów dziennych. Dzięki temu, że studia podyplomowe trwają zdecydowanie krócej niż studia dzienne student jest w stanie podjąć nawet dwa kierunki i zrobić je w tym samym czasie co tradycyjny student jeden kierunek na studiach dziennych. Praca na studiach podyplomowych, zwłaszcza na kierunkach pedagogicznych umożliwia szybszy awans zawodowy. Nauczyciele, którzy zaczynają studia podyplomowe mogą ubiegać się od dyrektora szkoły sfinansowania części kosztów związanych z edukacją. Na zasadzie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, tak jak w przypadku kursów pracodawca może pokryć część kosztów związanych z dalszym szkolnictwem.
Studia podyplomowe to także duża szansa na przekwalifikowanie dla osób, które nie są w stanie znaleźć pracy w zawodzie. Coraz większa liczba studentów sprawia, że nie każdy absolwent jest w stanie znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, dlatego coraz większa liczba studentów decyduje się na to, by studiować coś dodatkowo. Studia podyplomowe są do tego świetną okazją. Nie zabierają dużo czasu, bo odbywają się średnio w co drugie weekendy, a poza tym są czasami nawet o połowę krótsze niż studia dzienne. Przyjęcie na studia podyplomowe także nie jest zbyt trudne, ponieważ zazwyczaj wystarczy posiadać dyplom magistra i zapisać się na listę oczekujących na przyjęcie.
Nie ma się nad czym zastanawiać!