Historia

Dzieje naszych przodków są jedną z bardziej fascynujących tajemnic przeszłości. Fakty historyczne dostępne w źródłach i podręcznikach pozwalają nam na bardzo konkretne zagłębienie się w losy dawnej Polski. Źródła historyczne tkwiące w archiwach i muzeach kryją jednak w sobie wiele informacji zapomnianych, dotyczących żywych ludzi – często naszych krewnych.

Historia jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najtrudniejszych wśród wszystkich podyplomowych kierunków studiów humanistycznych. Przede wszystkim dlatego, że studenci muszą przyswoić ogromną ilość materiału. Dotyczy on przede wszystkim historii Polski, ale również historii powszechnej. Jednak nauka na tym kierunku nie opiera się jedynie na zapamiętywaniu dat i nazwisk – wiąże się z nim wiele pobocznych dziedzin wiedzy, jak chociażby socjologia, geografia czy ekonomie. Student historii nie może znać tylko faktów historycznych, ale musi umieć je również umieścić w czasie, wskazać aspekty polityczne czy gospodarcze. Jest to kompleksowa wiedza dotycząca wielu ważnych dziedzin nauki. Niezwykle trudnym elementem jest również łączenie ze sobą tych wszystkich danych, ukazywanie ich jako pewnej całości, która z siebie wynika.

Samo pisanie pracy podyplomowej nie jest zadaniem prostym, ponieważ znalezienie ciekawego i ambitnego tematu jest w wypadku studiów historycznych dość trudne. Oczywiście pisać można o wielu rzeczach, jednak co ambitniejsze osoby mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego tematu. Student powinien zająć się jakimś problemem historycznym, który nie był szeroko omawiany. Powinien sam szukać interesujących i pewnych źródeł wiedzy. Mile widziane jest również wyrażenie własnej opinii, opartej oczywiście wiedzą i doświadczeniem. Pisanie prac zatem nie jest proste – zwłaszcza, że najczęściej muszą to być dzieła obszerne i niezwykle skrupulatnie przygotowane.

Jeśli rozważasz pisanie pracy podyplomowej z historii, poniżej przedstawiamy listę przykładowych tematów, na których możesz się wzorować przy wyborze własnego tematu.

Przykładowe tematy prac:

  1. Czy położenie ma znaczenie? Historia Polski w kontekście wielkich przemian i położenia na mapie Europy
  2. Hitler – narodziny nienawiści i zła. Geneza i rozwój wodza
  3. Idee i polityka prezydenta  Roosevelta
  4. Kampania na Ukrainie w roku 1660
  5. Konflikty zbrojne na Bałkanach i rozpad Jugosławii
  6. Kościuszko bohater narodowy nie tylko Polski
  7. Niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych i jego wpływ na rozwój Ameryki
  8. Odbudowa portu gdyńskiego po II wojnie światowej
  9. Opinie Józefa Piłsudskiego o Polsce i Polakach
  10. Prasa lokalna w Warszawie w latach 1989-2010
  11. Prawda w historii, próba porównania i analizy pojęcia na przykładzie zapisanej historii Polski i Niemiec
  12. Roczniki Historyczne wybranego Muzeum w latach 1980-2010
  13. Sytuacja ludności Kuby podczas rządów Fidela Castro
  14. Totalitaryzm na podstawie faszyzmu Benito Mussoliniego
  15. Tworzenie i funkcjonowanie aparatu władzy samorządowej w Warszawie w latach 1945-1949
  16. Unia Europejska i jej wady, o których się nie mówi
  17. Walka o przywództwo w ZSRR po śmierci Stalina
  18. Wielka Brytania – imperium kolonialne. Geneza i rozwój
  19. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych a udział Polski
  20. Zimna Wojna –  zabieg socjotechniczny czy rzeczywisty konflikt. Analiza na wybranych przykładach

… i wiele innych…

Jeżeli nie znalazłeś interesującego Cię tematu pracy z historii, zachęcamy do indywidualnego kontaktu z nami. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie temat!

Studenci historii mają wiele nauki – to nie ulega wątpliwości. Przyswajanie wiedzy to ich podstawowe zajęcie. Są to studia skierowane do osób, które rzeczywiście fascynują się historią, pragną poznawać wcześniejsze dzieje państw z całego świata.

5/5 - (5 votes)