Dziennikarstwo

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Wielu młodych ludzi marzy o tym, żeby pisać teksty do opiniotwórczej gazety lub żeby relacjonować ważne wydarzenia z całego świata. To dość zrozumiałe – to praca ciekawa, pozwalająca na rozwój i stosunkowo dochodowa. Dlatego właśnie kierunek jakim jest Dziennikarstwo i komunikacja społeczna cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Pozwala na poszerzenie swojej wiedzy o społeczeństwie, polityce i prawie, a jednocześnie przygotowuje do pracy w mediach – radiu, telewizji lub prasie. Studenci nie tylko uczą się regułek, ale również poznają warsztat dziennikarza od kuchni, co bez wątpienia jest fascynujące. Poprzez te studia nabywają oni kompleksowej wiedzy socjologicznej, politologicznej i językowej. To dużo, dlatego ten kierunek należy do najbardziej wymagających. Jest skierowany do najambitniejszych.

Zwieńczeniem tych studiów jest przygotowywanie prac podyplomowych. Dla studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej to szczególny moment, ponieważ muszą przedstawić swoją wizję dotyczącą określonego problemu. Oczywiście związanego z mediami lub komunikacją. Prace licencjackie to głównie dzieła analityczne – wielu studentów decyduje się na omówienie aspektu związanego z funkcjonowaniem radia czy telewizji, ewentualnie piszą teksty dotyczące PR-u. Można powiedzieć, że są to prace raczej proste, wymagające jedynie sięgnięcia po dobre źródła wiedzy. Nieco trudniej jest, jeśli chodzi o prace magisterskie. Liczy się świeże spojrzenie do jakiegoś problemu, docenia się własną inicjatywę i tak zwaną ‘ciekawość dziennikarską’. Na tym etapie studenci są oceniani jako ukształtowani dziennikarze, dlatego wymaga się od nich już znacznie więcej. Dodatkowo zwraca się szczególną uwagę na język, jakim się posługują. W tym zawodzie to szczególnie ważne.

Studia dziennikarskie nie należą do prostych – pozwalają na przyswojenie ogromnej ilości wiedzy z wielu dziedzin, dlatego nie są skierowane do osób mniej ambitnych. Dziennikarzami muszą zostać ludzie przebojowi, z pasją i pomysłem na siebie. Warto o tym pamiętać podczas rekrutacji.

Połączenie dwóch obszarów badawczych – problematyki medioznawstwa oraz teorii komunikacji społecznej – ma swoje uzasadnienie w ich elementach wspólnych. Sfera publiczna jako dyskurs na temat politycznych procesów ładotwórczych, wchodzi w interakcje z innymi dyskursami w przestrzeni symbolicznej – komunikacyjnej. Współczesność w tym ujęciu jest intelektualnym i pragmatycznym wyzwaniem wobec zachodzących na siebie i krzyżujących się sfer wartości i typów racjonalności.

Kierunki i obszary badań są odpowiedzią na sformułowane wyzwania. Ich realizacja opiera się na najnowszych badaniach naukowych i koncentruje się na następujących zagadnieniach: transformacja systemów medialnych w wymiarze lokalnym i ponadnarodowym; udział nowych mediów w kreowaniu ram nowoczesnej demokracji; marketingowe formy perswazji i oddziaływania współczesnych kodów komunikacji (szczególnie komunikacji kreowanej przez media masowe); ochrona własności intelektualnej i zmiany prawa prasowego; historiografia zmian zawartych w twórczości filmowej w skali regionalnej.

Często studia na tym kierunku nie są potrzebne, aby zostać dziennikarzem. Aby zostać dziennikarzem, należy zastosować się do kilku ważnych kroków:

  1. Zdobywaj doświadczenie poprzez praktyki, staże lub freelance.
  2. Rozwijaj swoje umiejętności pisania i wyrażania się jasno i zrozumiale.
  3. Bądź czujny i śledź aktualne wydarzenia i trendy.
  4. Nawiązuj kontakty i buduj sieć kontaktów w branży.
  5. Szukaj możliwości publikowania swoich prac i prezentowania swojego portfolio.
  6. Utrzymuj się zaawansowanym w swoich zainteresowaniach i umiejętnościach, aby być konkurencyjnym.

Pamiętaj, że bycie dziennikarzem wymaga ciągłego rozwoju i nieustannej pracy nad sobą, aby być na bieżąco i zawsze oferować najlepsze materiały.

5/5 - (5 votes)